Novoroční předsevzetí? Stanovte si reálné cíle a postupujte pomalu

Příští rok zhubnu. Začnu pravidelně cvičit a zdravě se stravovat. Budu více organizovaný. Najdu si lepší práci, vyčlením čas na rodinu. Budu méně prokrastinovat, naučím se nový jazyk. Zní vám tyto výkřiky do nebes povědomě? To proto, že se jedná o nejčastější předsevzetí, která si každý z nás minimálně jednou za život před vstupem do nového roku stanovil. Odpusťte si letos nesmyslné fráze a zaměřte se na reálnou motivaci. Inspirujte se tipy, jak svých cílů v roce opravdu 2019 dosáhnout.

Nový rok je před námi a možnosti jsou nekonečné. První dny se proto mohou zdát až děsivé. V hlavě se začne točit kolotoč reflexí a postupně se vynořují nové požadavky, očekávání a přání. Řada předsevzetí ale nakonec skončí pouze na papíře či jako motivační příspěvek k ohromení přátel na sociálních sítích. Jak tedy na to, aby plány a cíle pro letošní rok nezapadly na konci ledna prachem?

Zastavte se a zamyslete

Reflexe předchozího roku je dobrým (ačkoliv občas depresivním) nástrojem na uvědomění si toho, co se podařilo a co naopak ne. Je to ale nutný začátek před každým smysluplným předsevzetím. Podívejte se na svůj minulý rok s odstupem, pochvalte se za to, z čeho máte radost a kam jste se posunuli. Zároveň se zaměřte na to, co vám chybí a co vám nejde. Nyní záleží na vás, jestli si vše sepíšete, nebo zvládnete reflexi a stanovení nových cílů v hlavě.

Postupujte pomalu

Jelikož se nikdo neprobudí o deset kilo těžší, nemůžete očekávat, že zhubnete ze dne na den. Pravděpodobnost, že najdete ideální zaměstnání za dva dny a naučíte se skvěle anglicky do týdne, je taky poměrně malá. Změny hned proto opravdu nečekejte. Pokud si toto dopředu uvědomíte, je jednodušší se cíle nevzdat. Vyčleňte si čas na přípravu. Udělejte si realistický plán a postup, jak chcete pomalými krůčky dosáhnout toho, co jste si předsevzali. Svůj cíl si rozfázujte do menších úkolů. 

Buďte konkrétní

Stanovujte si vždy jen reálné, specifické a konkrétní cíle. Namísto obecného zhubnu si řekněte chci se znovu vejít do svých džínů. Zkuste se takto zamyslet nad všemi obecnými frázemi a přetvořte je v reálné úkoly, o kterých víte, že jste schopní je splnit. Pokud již dopředu víte, že ty staré džíny jsou z doby kdy vám bylo patnáct let, je nesmysl snažit se do nich nasoukat. Myslete realisticky. Ke splnitelným cílům si pak stanovte i dosažitelný časový rámec. Pokud si totiž svou touhu pevně neorámujete, těžko se vám kdy splní. Chcete-li se naučit lépe anglicky, přihlaste se například letos v září na zkoušku pro konkrétní jazykovou úroveň. Termín si pak vyznačte v diář. Váš cíl tak bude mít nejen jasné zadání, ale i konkrétní datum plnění. 

Nevzdávejte to

Nejsme roboti, a proto nemůžeme zvládat vše na sto procent. Pokud se vám vaše cíle nedaří plnit, nevzdávejte je. Celý výše popsaný návod zopakujte, klidně několikrát do roka. Zároveň se odměňujte a postupné pokroky nahlas sami pro sebe oceňte. Případně najděte parťáka, který to potáhne s vámi a v krizích vám dodá potřebnou motivaci i ocenění. 

Na závěr pro bezvěrce

Mnozí z vás možná nyní kroutíte hlavou a novoroční předsevzetí si  z principu nedáváte. Ve skutečnosti však každý z nás má nějaké cíle. Podle nich se v průběhu roku rozhoduje a jedná. Zamyslet se nad svým životem a předem si vytyčit cestu, po které chci kráčet, tak rozhodně není nesmyslné, ani zbytečné pro nikoho. Říct si  nahlas své plány a touhy, nebo si je sepsat, pomáhá. Ať už v jejich plnění, nebo v jejich přehodnocení.