Minimalismus v práci jako cesta ke spokojenému životu

Minimalismus má mnoho podob a dotýká se téměř všech oblastí našeho života. Od nakupování oblečení, přes spotřebu, umění a literaturu, až po celkovou filosofii života. Jak ale vztáhnout princip jednoduchosti na pracovní život? O tom se dočtete v následujícím článku a zkuste od února zařadit minimalismus i do svého pracovního procesu. Budete spokojenější a získáte prostor pro nové zážitky a zkušenosti. Které jsou stejně k nezaplacení. 

Zminimalizovat jde opravdu cokoliv. Spotřeba jídla, množství doplňků, stres i starosti v hlavě. Práce hraje obrovskou roli v našem životě a přímo ovlivňuje, jestli jsme v životě spokojení či ne. Přenesení minimalistických principů může zabránit vyhoření a zaručeně poskytne šťastnější život. Jak na to?

Baví mě to vůbec?

Prvním krokem je snažit se zbavit nepodstatných věcí, které zbytečně tíží život. Pokud máte pocit, že vás vaše práce vysává, cítíte se neustále otráveně, pak je na čase skončit. Máte jedinečný potenciál, který můžete využít v životě jen jedinkrát. Proč pracovat někde, kde tento potenciál nevyužíváte? Pro peníze? Pak se zkuste zamyslet nad tím, jestli nezměnit své hodnoty. Minimalismus přináší více než peníze. Zbavíte se stresu a získáte svobodu. Raději si najděte práci, která možná sice bude znamenat o pět tisíc méně na účtu, ale ve fajn kolektivu, se zajímavou náplní a bez stresu. Zdraví a pohodu si totiž nekoupíte.

Baví, ale chci být produktivnější

Být produktivní a minimalista jde ruku v ruce. Je to jako když někomu řeknete: nemel a už se konečně dostaň k věci. Zkuste si ráno sepsat tři nejdůležitější cíle, kterých chcete toho dne dosáhnout. Postupně je pak plňte a odškrtávejte. Nezapomeňte si v průběhu dávat přestávky. Zároveň se zbavte všeho, co vás může rozptylovat. Což nás vede k dalšímu bodu…

Uklizeno

Zminimalizujte si své pracovní místo. Zkrátka si udělejte pořádek na stole. Vyhoďte vše, co se vám tam zbytečně válí a co vás rozptyluje. Vizuálně zaplácáváte mozek podněty, které ruší hladký průběh práce. Co můžete vyřídit hned, udělejte hned. Máte schránku plnou emailů? Odpovězte na ty důležité okamžitě. Zbytek mažte a třiďte. Hromadí se vám papíry na stole? Nenechávejte je tam jako tíživou připomínku toho, co vás vše čeká. Jednejte hned. Na prázdném stole vám navíc zbude místo i na čerstvé květiny či voňavou svíčku, které vám práci zpříjemní. 

Domů s čistou hlavou

Pokud máte čisto na stole, je třeba mít čistou i hlavu. Domů si s sebou práci nenoste. Je třeba si udělat jasnou hranici mezi teď pracuji  a teď žiji. V čase volna užívejte volna. Žijte naplno to, co právě děláte. Používejte smysly. Vůně, chutě, vjemy a tvary máme tendenci pasivně přijímat a nepřemýšlet nad nimi. Uniká nám tak mnohdy potěšení z těch nejkrásnějších věcí, které se zdají být nejvšednějšími. Z telefonu smažte všechny nepotřebné aplikace a vypněte upozornění, abyste volný čas netrávili zahlceni fotkami a zážitky ostatních lidí. 

Vysavač problémů

Snadno se to řekne, hůře se to dělá. Z hlavy si problémy, stres a starosti jednoduše nevysajeme. Účinným nástrojem je ale jakýkoliv koníček. Může jím být cokoliv. Někdo nejlépe vypne při józe, jiní se potřebují vybít třeba boxem. Ať tak či onak, každý by měl mít zálibu, po níž se pak cítí plný energie. Opět ale myslete na minimalismus. Nemusíte hned nakupovat drahou sportovní výbavu či drahé barvy a plátna. Svižná procházka či uvaření dobrého jídla může být stejně odpočinkové a zábavné. 

Další důležitou věcí jsou vztahy s ostatními lidmi. Pozor na tzv. emocionální upíry, kteří vás vysávají pokaždé, když na vás vyklopí tunu svých problémů. Musíte se naučit říkat ne. A to nejenom svým kamarádům a kolegům, ale také šéfům. Těžko můžete žít minimalisticky zavaleni problémy a očekáváními jiných. 

Nejlepší definicí minimalismu je žít tak, abychom byli co nejvíce šťastní a spokojení. Tedy zbavit se věcí, které nám činí nepohodlí, a dělat to, v čem se můžeme rozvíjet. Toho dosáhnete tehdy, pokud se naučíte říkat ne tomu, co vás nebaví, a ano tomu, co vás naplňuje. Minimalismus v práci je jednoznačně cestou k lepšímu životu. Začněte malými kroky. Uvidíte, že se brzy budete cítit lépe.