Umíte skutečně pracovat s penězi? Udělejte si přehled o příjmech a výdajích

Jeden bochník chleba za košík jablek už dávno nikde neplatí. Místo toho žijeme ve světě neviditelných peněz. Píp. A je to. Nefyzičnost peněz mnohdy vede k většímu utrácení. Ať už máte příjmy vysoké nebo nízko, správně hospodařit je základ úspěchu. Umět zacházet s penězi je totiž cesta ke svobodě a nezávislosti. Přečtěte si pár tipů, jak začít.

1. Vyrovnejte příjmy a výdaje

Naučte se sledovat své příjmy a výdaje. Možná budete překvapení, že kvůli kávě cestou do práce, vstupům na jógu a obědům v restauracích utratíte mnohem víc, než si myslíte. Zkuste výdaje začít zapisovat, nebo si stáhněte aplikace, díky nimž budete mít přehled. (My jsme vyzkoušeli třeba Spendee. Aplikace umožňuje rozdělit útraty do kategorií a nastavit si limity pro útraty. Zároveň se s ní ale pracovalo těžko v českých korunách a češtině.)

Ať už preferujete papírový bloček či mobilní aplikaci, musíte vědět, zda víc přijímáte, než dáváte. Pokud tomu tak není, sepište si výdaje a popřemýšlejte, kde ušetřit. Zároveň si zkuste zapsat, co by se dalo zpeněžit. Třeba umíte skvěle anglicky nebo pracovat s Excelem a někdo by vám za tyto znalosti rád zaplatil. Nespoléhejte na jediný příjem. Pokud máte více drobných výdělků, případné ztráta hlavního příjmu vás tolik nezasáhne.

2. Slevy nejsou jen pro důchodce

Při nakupování v obchodech sledujte slevy a akce. Koukejte na letáky ve schránkách, nebo si na srovnání cen opět pořiďte aplikaci. Nakupovat levněji není jenom pro důchodce. Dělají to inteligentní lidé, kteří pak mnohdy získají skvělé věci za zlomek původní ceny. Proč dát za máslo, svetr či telefon plnou cenu, když jej můžete koupit v akci za poloviční? Inspirovat se můžete třeba na https://www.kupi.cz. Před nákupem si ale vzpomeňte na náš článek o minimalismu a zvažte, zda danou věc opravdu potřebujete. Také zvažte poměr ceny a výkonu. Pokud si koupíte levný počítač, ale zaplatíte třikrát za jeho opravu, pak je lepší si našetřit a koupit rovnou kvalitní a odolný.

3. Šetřete na horší časy

Vždy myslete na úspory. Nečekané výdaje pak snadněji uhradíte z rezerv. Nikdo z nás nezná naši budoucnost. Nečekaně se může stát cokoliv. Buďte proto obezřetní a nežijte z ruky do úst. Dělejte si plán, v rámci kterého vždy část měsíčního příjmu vložíte na úspory. Vyčleňte si čas a zapřemýšlejte nad vlastním jednáním z hlediska peněz. Nebuďte laxní a líní, pracujte na sobě a budete se mít dobře. Dobré je finance a plány do budoucna řešit i s lidmi, kterým se daří. Rozšíříte si obzory v tom, jak lze penězi pracovat a co funguje ostatním.

4. Své dluhy vyrovnejte co nejdřív

Říká se, že dobré účty dělají dobré přátele. Proto plňte své závazky a plaťte své dluhy. Ideálně ale dluhy nedělejte. Pokud dostanete pokutu za parkování, zaplaťte ji hned. Na složenky a pravidelné platby si nastavte trvalý příkaz, abyste nezapomněli. Pokud si berete hypotéku, dobře zvažte, jak byste ji spláceli v případě ztráty práce či nemoci. Pokud jste si udělali rezervy a vybrali si důvěryhodnou banku, minimalizujete riziko dluhové pasti.